Mermer Silimi

Mermer silimi ve mermer temizleme yapan firmalar arasında özellikle istanbul lokasyonunda yüzbinlerce metrekare alanda işlem gerçekleştirdik

Mermer, genel olarak tezgah, yer zemini ve mobilya üzerinde kullanılanıma uygun bir taştır. Metamorfize olmuş ve doğal yollarla oluşmuş, çeşitli renkleri, damarlı ve ilginç desenleri olan bir kireç taşıdır. Mermerin böyle kullanımlara uygun olmasının yanında en büyük sorunu kolayca lekelenmesi, kazınması ve matlaşmasıdır.

Gerçekleştirmiş olduğumuz mermer silimi uygulamamız yüzeye hiçbir zarar vermeden orijinal görüntüsüne tekrar kavuşmasını sağlamıştır.

Mermeri basit çizilmelerden korumak, kimi zaman keskin kenarlı nesneleri doğrudan mermerin üzerine koymamak gibi basit işlemler maalesef mermerin deforme olmasına neden olur. Üzerine yılların getirdiği deformasyon nedeniyle de oluşan kir ve pislik mermerde oldukça kötü bir görüntüye neden olur.

Basit gibi görünen mermer temizliği, birçok açıdan uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Mermer silimi işlemi yapılırken asla ve asla orijinal katmana zarar verilmeden, mermerin türüne uygun alet ve ekipman kullanılmalıdır. Uygun ekipmanın kullanılmadığı uygulamalarda mermer yüzeyi zarar görmekte, doğal dokusu bozulmakta ve kötü bir görüntüye sahip olmaktadır.

Mermer yüzeyindeki deformasyon, iyi bir mermerin hem ömrünü kısaltmakta hem de tarihi eserler üzerindeki mermer yüzeylerin aslına uygunluğunun yitirilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, uygulamalarda mutlaka deneyimli kişiler yer almalı ve türüne uygun alet ve ekipman kullanımına özen gösterilmelidir.

Mermer temizleme işlemleri basit gibi görünse de bir çok detayı bünyesinde barındıran, doğru yapılmadığı takdirde kirli görüntüsünün dahi altında bir sonuç elde edilecek mermer restorasyonu açısından da bakıldığında aslında zorluk derecesi yüksek bir işlemdir.